W dniu 11 sierpnia br. weszły w życie przepisy nowej ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Ustawa przewiduje 120 mln złotych rocznie na wsparcie firm mających problemy finansowe, które chcą przejść restrukturyzację. Ponadto to końca 2021 r. środki będą mogły zostać powiększone o środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Przepisy ustawy skierowane są do przedsiębiorców znajdujących się w trudnościach finansowych, którzy są w trakcie postępowania upadłościowego lub którym grozi likwidacja. Pomoc finansowa udzielana przedsiębiorcom musi być przeznaczona wyłącznie na działania restrukturyzacyjne bądź wsparcie płynności finansowej w związku z realizowaną restrukturyzacją.

Wsparcie finansowe obejmuje małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa. Warto jednak podkreślić, że duże przedsiębiorstwa nie mogą korzystać z tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego. Pożyczek na okres 6 miesięcy udziela Agencja Rozwoju Przemysłu, a ich wysokość uzależniona jest każdorazowo od sytuacji indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Zasady udzielania pożyczek opierają się o Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji (2014/C 249/01). Przedsiębiorcy mogą również uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno – prawnych o szacunkowej wartości 50 mln złotych rocznie.

Co więcej, pomoc na restrukturyzację może również przyjąć formę:

  • objęcia akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym,
  • udziału w podwyższeniu kapitału zakładowego przez podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów lub akcji,
  • objęcia obligacji,
  • zmiany terminów spłaty pożyczki wobec podmiotu udzielającego pomocy na restrukturyzację,
  • konwersji pożyczki, udzielonej jako pomoc na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne, na udziały lub akcje przedsiębiorcy.

Na końcu zaznaczamy, że ustawa przewiduje pewne limity, a mianowicie:

  • maksymalna wysokość wynagrodzenia miesięcznego przedsiębiorcy, któremu udzielono pomocy, nie może przekroczyć, w okresie od dnia zaakceptowania wniosku o udzielenie pomocy do dnia przypadającego po upływie 1 roku od udzielenia pomocy 400% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
  • osobom tym nie będzie przysługiwać prowizja od zysku, nagroda z zakładowego funduszu nagród oraz roszczenie z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.

W razie potrzeby uzyskania bliższych informacji lub pomocy w uzyskaniu świadczeń zachęcamy do kontaktu z Kancelarią.