28 listopada 2020 r. została ogłoszona Ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz. 2112). Ustawa weszła w życie w niedzielę 29 listopada 2020 r.

 

Nowelizacja dodała do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przepis pozwalający na wprowadzenie w drodze rozporządzenia nakazu zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu. Złamanie tego przepisu jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny.

 

Dotychczasowe brzmienie art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi pozwalało w drodze rozporządzenia nakładać obowiązki jedynie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Doprowadziło to do sytuacji, w której postępowania sądowe wobec osób zdrowych, niepodejrzanych o zachorowanie, nienoszących maseczki były umarzane. W obecnym stanie prawnym obowiązki mogą być nakładane również na osoby zdrowe.

 

Nowelizacja wprowadziła również możliwość odmowy sprzedaży wobec osoby, która nie przestrzega nakazu zakrywania ust i nosa.

 

Ponadto  rozporządzeniem z  dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 2091), które weszło w życie w sobotę 28 listopada 2020 r., wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny, w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).