W poprzednich artykułach wspominaliśmy, że dotychczas podmiotami uprawnionymi do 3 miesięcznego zwolnienia ze składek ZUS byli płatnicy składek, którzy na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych, z tym zastrzeżeniem, że zwolnienie z ZUS  przysługiwało do wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

Drugą grupą, która była uprawniona do wspomnianego zwolnienia byli samozatrudnieni, prowadzący działalność przed 1 kwietnia 2020 r. pod warunkiem, iż przychód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek, nie był wyższy niż 300 % prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (tj. nie był wyższy niż 15 681,00 zł). Z kręgu podmiotów mogących skorzystać z omawianego mechanizmu pomocowego byli natomiast wyłączeni samozatrudnieni objęci tzw. ulgą na start.

Rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, aktualizujący tarczę antykryzysową do wersji 3.0, który trafił w dniu wczorajszym do Sejmu rozszerza uprawnioną grupę samozatrudnionych. W zamyśle projektodawców zwolnieni ze składek ZUS będą również samozatrudnieni, prowadzący działalność przed 1 kwietnia 2020 r., których przychód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek, był wyższy niż 300 % prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (tj. był wyższy niż 15 681,00 zł), pod warunkiem, że udowodnią, że w miesiącu lutym 2020 r. ich dochód nie przekroczył 7 000,00 zł. Zwolnienie ze składek ZUS będzie dotyczyć tylko 2 miesięcy, tj. kwietnia i maja.

Ponadto dotychczas wyłączeni samozatrudnieni, objęci tzw. ulgą na start, również zostaną zwolnieni z konieczności opłacenia składek na ZUS za kwiecień i maj 2020 r.