Nie ulega wątpliwości fakt, iż liczne ograniczenia wprowadzane w związku z epidemią koronawirusa zmusiły Polaków do przeniesienia części życia do internetu, a to z kolei pchnęło wiele instytucji do digitalizacji swoich działań.

 

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, iż uruchomiony został nowy numer telefonu: 22 25 71 145, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) i mają nałożoną kwarantannę. Z kolei pytania o COVID-19 lub wyjaśnienia statusu kwarantanny można kierować na infolinię: 22 25 00 115.

 

Warto podkreślić, że EWP jest wykorzystywany nie tylko do przetwarzania informacji adresowych i kontaktowych osób powracających do kraju z zagranicy, objętych obowiązkową kwarantanną. Służy on również do przetwarzania danych innych osób podlegających obowiązkowej kwarantannie w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, a także osób podlegających izolacji w warunkach domowych, osób, w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, oraz osób zakażonych tym wirusem.

 

Ponadto zniesiony został obowiązek wystawiania decyzji przez sanepid w formie papierowej. Informację o nałożonej kwarantannie czy izolacji zamiast pracowników inspekcji przekazuje automat, a osoby z bliskiego kontaktu zakażony może zgłosić przez internet.

 

GIS zawiadomił również, że dzięki integracji z ZUS nie ma obowiązku poświadczania kwarantanny pracodawcom. Nie trzeba oczekiwać na kontakt od sanepidu, bliskie kontakty osoba zakażona może zgłosić, wypełniając formularz https://gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne. Dodatkowo wprowadzony został elektroniczny system obsługi obywateli – SEPIS, który ma na celu odciążenie pracowników sanepidu od wykonywania czynności, które zajmowały im sporo czasu.