W dniu 27 września 2022 r. odbyło uroczyste oddanie do użytku gazociągu Baltic Pipe.

Kancelaria SWS przez niemal 2 lata prowadziła obsługę prawną Generalnego Wykonawcy inwestycji dotyczącej rozbudowy jednej z trzech i zarazem największej tłoczni gazu w Polsce, w Odolanowie.

Kontrakt, którego wartość opiewała na ponad 326 mln zł, zakończył się w terminie i z sukcesem. W sierpniu 2022 r. inwestor dokonał odbioru technicznego, a we wrześniu odbioru końcowego. Po rozbudowie i oddaniu do użytkowania moc tłoczni w Odolanowie wzrosła o 30 MW, a przepustowość wynosi od  280 000 m3/h do 1 380 000 m3/h gazu.

Gazociąg Baltic Pipe jest inwestycją strategiczną. Podnosi bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu. Celem powstania gazociągu była dywersyfikacja dostaw gazu i uniezależnienie się przede wszystkim od dostaw rosyjskich. Rurociąg łączy polski i duński system przesyłu gazu, dzięki czemu do Polski od 1 października trafi gaz z szelfu norweskiego.

Co warte podkreślenia, to fakt, że spółka PGNiG i Grupa Equinor podpisały już kontrakty na dostawy surowca do gazociągu na 2,4 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie przez 10 lat.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym i strategicznym projekcie, który ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.