W dniu 9 maja 2022 r. zakończono strategiczną inwestycję, polegającą na modernizacji toru wodnego pomiędzy portami w Świnoujściu i Szczecinie. Przez cały czas trwania inwestycji, jej obsługa prawna świadczona była przez Kancelarię SWS. Kancelaria reprezentowała Urząd Morski w Szczecinie.

Wartość projektu realizowanego przy współudziale środków unijnych wyniosła blisko 0,5 mld euro. Inwestycja ma ogromne znaczenie geostrategiczne. Głównym jej celem było umożliwienie żeglugi jednostkom z dwukrotnie większym załadunkiem poprzez pogłębienie toru wodnego do 12,5 m oraz poszerzenie go o 100 m. W efekcie zakończonych prac, maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększyło się do ok. 11,0 m z wcześniejszych 9,15 m. Co za tym idzie, zapewniona została dostępność szczecińskiego portu dla dużych statków i brak jest konieczności ich odlichtunku w Świnoujściu przed dalszą drogą do szczecińskiego portu.

Dodatkowo, inwestycja obejmowała wzmocnienie brzegów toru oraz utworzenie dwóch wysp na Zalewie Szczecińskim. Nowo powstałe wyspy stały się siedliskiem lęgowym dla wielu gatunków ptaków. Powierzchnia wysp wynosi ok. 250 ha oraz ok. 123 ha. Konferencję informacyjną połączoną z symbolicznym otwarciem toru wodnego zorganizowano na jeden ze sztucznych wysp.

Więcej szczegółów: https://www.ums.gov.pl/600-zakonczenie-modernizacji-toru-wodnego-swinoujscie-szczecin