Zgodnie z zapowiedziami rządu, od 18 maja 2020 roku umożliwione zostanie ponowne skorzystanie z usług fryzjerów czy kosmetyczek. Odmrożenie obejmie także kwiaciarnie i restauracje. Wszystko będzie jednak musiało odbyć się pod warunkiem przestrzegania wytycznych sanitarnych. 

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że czeka nas trzeci a zarazem przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Oprócz możliwości ponownego skorzystania z usług kosmetyczki, fryzjera czy wizyty w restauracji, zaplanowano także zwiększenie liczby pasażerów w transporcie publicznym czy zwiększenie limitu osób mogących ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Poluzowanie obostrzeń obejmie także częściowo świat kultury.

Jak wskazuje się na rządowej stronie www.gov.pl, pełne otwarcie branży gastronomicznej będzie możliwe pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, klienci restauracji będą mogli zjeść posiłek zarówno wewnątrz restauracji jak i w ogródku gastronomicznym. Do obowiązków restauratorów będzie należało min. dezynfekowanie stolika po każdym kliencie czy noszenie maseczek i rękawiczek zarówno przez obsługę jak i kucharzy. Obowiązkiem będzie także zapewnienie gościom odpowiedniego dystansu. Goście siedzący przy stolikach będą z kolei zwolnieni z obowiązku noszenia w tym czasie maseczek.

Fryzjerzy i kosmetyczki będą zobowiązani do używania ręczników jednorazowych (o ile będzie to możliwe), a zarówno ich jak ich klientów obejmie obligatoryjny obowiązek noszenia maseczek, gogli lub przyłbic. Obowiązek ten będzie wyłączony dla klientów salonów kosmetycznych, jeśli rodzaj zabiegu nie będzie pozwalał na używanie w jego trakcie tych środków zabezpieczenia. Poczekalnie zostaną wyłączone z użytku, więc klienci nie będą mogli oczekiwać na wykonanie usługi w salonie. Co ważne, nie będzie można przyjąć klienta, o ile ten wcześniej nie umówi się na wizytę za pośrednictwem środków zdalnych. Oczywiście miejsca i sprzęty, z którymi klient miał styczność, każdorazowo będą musiały zostać zdezynfekowane. Ciekawostką jest z kolei zakaz używania telefonów komórkowych przez klientów salonów fryzjerskich.

Odmrożenie obejmie także obszar związany z opieką i edukacją. Od 18 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, otwarte zostaną także placówki z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną, czyli np. schroniska młodzieżowe i świetlice. W kolejnych dniach, tj. od 25 maja umożliwione zostanie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Maturzyści i uczniowie 8 klas będą mogli skorzystać z konsultacji z nauczycielami, szczególnie w zakresie przedmiotów zdawanych w czasie nadchodzących egzaminów.

Nie są to oczywiście wszystkie zmiany zapowiedziane przez premiera Morawieckiego. Pozostałe dotyczą transportu, kontroli granicznych, uroczystości religijnych, kultury oraz szkolnictwa wyższego. Szczegóły znajdują się na stronie www.gov.pl.