Zarówno składanie wniosku o wparcie finansowe, jak i wydatkowanie przyznanych środków wymaga  rozwagi i przestrzegania zasad zawartych w załączanych regulaminach i instrukcjach. Należy uważać, by presja czasu związana z troską o zachowanie płynności finansowej nie skutkowała kosztownymi w przyszłości konsekwencjami.

Na uwadze mieć należy, że przyznane środki powinny być przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, czyli wydatkowane na cele związane z aktywnością gospodarczą. Do wydatków takich zaliczyć można: zapłatę podatków, składek ZUS, kosztów paliwa, rat leasingowych, rachunków, wynagrodzeń, kosztów najmu lokalu, itp.. Wsparcie udzielone w ramach pożyczki nie powinno być przeznaczone na przedterminową spłatę zaciągniętych wcześniej kredytów.

Co ważne, w przypadku np. pożyczki przyznawanej w ramach Tarczy Antykryzysowej, sposób wykorzystania środków może zostać zweryfikowany przez reprezentowanego przez starostę dyrektora urzędu pracy, choć na razie brak jest szczegółowych wytycznych w tym zakresie.