W niedawno ogłoszonej uchwale Sąd Najwyższy dopuścił możliwość dochodzenia przez wykonawców naprawienia szkody z pominięciem środków ochrony prawnej przewidzianych w prawie zamówień publicznych.
Zarówno obowiązująca do dnia 31 grudnia 2020 r. ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r., jak i nowa ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych przewidują środki ochrony prawnej przysługujące wykonawcom, uczestnikom konkursu, a także innym podmiotom, jeżeli mają lub mieli interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz ponieśli lub mogą ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy. Takimi środkami ochrony prawnej są: odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oraz skarga do sądu na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej.
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 25 lutego 2021 r. (III CZP 16/20) orzekł, iż dla skutecznego dochodzenia przez wykonawcę naprawienia szkody powstałej wskutek niewybrania jego oferty i naruszenia przez zamawiającego przepisów prawa zamówień publicznych, nie jest konieczne wcześniejsze skorzystanie ze środków ochrony prawnej przewidzianych w ustawie Prawo zamówień publicznych. W sytuacji zatem niezłożenia przez wykonawcę odwołania do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej (a następnie skargi do sądu), wykonawca w dalszym ciągu ma możliwość dochodzenia naprawienia szkody w postępowaniu sądowym.
Jak wynika z podjętej przez Sąd Najwyższy uchwały:
„Dochodzenie naprawienia szkody przez wykonawcę, którego oferta nie została wybrana wskutek naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r., poz. 1843) nie wymaga uprzedniego stwierdzenia naruszenia przepisów tej ustawy prawomocnym orzeczeniem Krajowej Izby Odwoławczej lub prawomocnym orzeczeniem sądu wydanym po rozpoznaniu skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej”.
Motywy rozstrzygnięcia poznamy dopiero po sporządzeniu i opublikowaniu uzasadnienia.