Po wstępnych testach, w sobotę dnia 9 września 2017 roku, ruszył rozruch nowego bloku 11 w należącej do Enei S.A. Elektrowni Kozienice. Tego typu jednostka wytwórcza opalana węglem kamiennym jest największa w Polsce i jednocześnie należy do jednej z największych na świecie. Najnowszy blok energetyczny w Kozienicach będzie produkować ok. 8 TWh energii elektrycznej rocznie, tj. 5% energii wprowadzanej do krajowej sieci. Dzięki tej inwestycji Enea S.A. osiągnie około 13% udziału w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Nowy blok na nadkrytycznych parametrach ma osiągać moc 1075 MW i sprawność 45,6%.

 

Blok w Kozienicach stanie się ważnym filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Bedzie też jednym z najsprawniejszych obiektów tego typu na świecie. Prace koncepcyjne nad projektem wystartowały w 2008 r., natomiast w 2012 r. został podpisany kontrakt z wykonawcą projektu. Koszt całej inwestycji wyniósł około 6,4 miliarda złotych brutto. Wyróżnikiem projektu jest zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w zakresie kotła, turbiny oraz ochrony środowiska. Trudność podczas realizacji stanowiło sprowadzenie elementów niezbędnych do budowy bloku. O ile chłodnię kominową o wysokości 185 metrów i powierzchni dwóch boisk piłkarskich wybudowano na miejscu, o tyle kluczowe urządzenia przywieziono -choćby konstrukcję stalową kotła, ważącą 3250 ton a wysoką na 93 metry dostarczano specjalnym transportem drogowym. Z kolei transport ważącego 490 ton generatora z fabryki Japonii zajął ponad dwa miesiące.

 

Po oddaniu do eksploatacji nowego bloku energetycznego, Elektrownia Kozienice zwiększy moc osiągalną z 2941 MW do 4016 MW. Tym samym umocni swoją pozycję największej elektrowni opalanej węglem kamiennym w Unii Europejskiej i drugiej największej elektrowni w Polsce. Warto wskazać, że bloki energetyczne o mocy 1000 MW wciąż są na świecie rzadkością poza energetyką atomową.

 

Podczas trwania budowy jednego z najważniejszych projektów w historii polskiej energetyki jakim był blok 11, Kancelaria SWS prowadziła kompleksową obsługę prawną ww. projektu na rzecz spółki Enea S.A.