Na mocy art. 32 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zmieniono art. 111 ust. 3a ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci papierowej lub za zgodą nabywcy w postaci elektronicznej (tzw. e-paragon), przesyłając ten dokument w sposób uzgodniony z nabywcą. Obowiązujący przed tą zmianą przepis zakładał konieczność wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydania wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Wprowadzenie e-paragonów było planowane już wcześniej w ramach złożonego w sejmie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ww. ustawy: „Obecnie kasy rejestrujące mają tylko funkcję wydruku ww. dokumentów fiskalnych i podatnik musi wydać konsumentowi papierową postać paragonu fiskalnego. Proponuje się dopuszczenie wydawania paragonów w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonów, z kas rejestrujących najnowszego typu, tzw. kas on-line (…) Podatnicy uzyskają możliwość wprowadzenia nowych rozwiązań zmierzających do wydania konsumentom paragonów, nie będą ograniczeni wyłącznie do wydawania paragonów papierowych. Konsumenci także skorzystają z wprowadzonego rozwiązania, ponieważ będą mieli wybór, czy chcą otrzymać paragon fiskalny w postaci papierowej czy elektronicznej. W opinii ustawodawcy postać elektroniczna paragonu fiskalnego jako trwalszy nośnik będzie mogła mieć łatwiejsze zastosowanie, np. w przypadku reklamacji towaru lub usługi. Projektowane zmiany stanowią wyraz zmian w kierunku Polski cyfrowej, przy czym zmiany nie wyłączają możliwości stosowania paragonów papierowych dla tych konsumentów, którzy sobie życzą otrzymywać paragony w tradycyjnej postaci, tak aby nie wykluczać nikogo z obrotu gospodarczego”.

Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa przyspieszyły proces wprowadzenia zmian w tym zakresie, bowiem powstała uzasadniona potrzeba ograniczania kontaktu fizycznego między ludźmi, w tym konsumentami i sprzedawcami.