Zgodnie z przyjętymi 4 marca 2019 r. Rozporządzeniami Delegowanymi Komisji Europejskiej od 1 marca 2021 r. obowiązują przepisy nakazujące stosować nowe etykiety energetyczne informujące m.in. o zużyciu energii przez sprzęt AGD i RTV (sprzęt chłodniczy, lodówki, chłodziarki, pralki, pralko-suszarki, zmywarki oraz telewizory – wyświetlacze elektroniczne o powierzchni powyżej 100 cm2). Dla kolejnych grup produktów nowe oznakowanie będzie wprowadzane w dalszych terminach. Od września 2021 r. nowe etykiety mają pojawić się na źródłach światła takich jak np. żarówki, kinkiety itp.

Z oznaczeń na etykietach zniknęły dotychczasowe klasy „A+++”, „A++”, „A+”. Zastąpiły je nowe piktogramy informujące o klasie energetycznej sprzętu z podziałem na klasy od „A” do „G”. Obecnie oznaczenia „A” i „B” nie będą używane, ponieważ zostały zarezerwowane na przyszłość. Najbardziej energooszczędny sprzęt dostępny na rynku może otrzymać oznaczenie „C”, które jest równe dawnemu oznaczeniu „A+++”.

Wprowadzenie powyższego ma zapewnić racjonalne zużycie energii i ograniczenie emisji dwutlenku węgla przez świadome wybory konsumentów. Konsekwencją tego ma być zwiększenie produkcji wyrobów energooszczędnych.

Nowe przepisy wprowadziły również możliwość bezpośredniego dostępu do informacji o produktach, za pomocą kodu QR umieszczonego na etykiecie. Wszystkie nowe etykiety zostaną zgromadzone w bazie danych EPREL (European Product Registry for Energy Labelling – Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych). Będzie tam można znaleźć dokumentację techniczną poszczególnych produktów. Na nowych etykietach w prawym górnym rogu pojawił się unikatowy dla każdego produktu kod QR, za pomocą którego można szybko przejść do bazy EPREL, w celu zapoznania się z dokładną wydajnością energetyczną.