W związku z epidemią COVID-19 na przedsiębiorców został nałożony kolejny obowiązek. Od 1 stycznia 2021 r. będzie konieczność informowania ZUS o zawarciu umowy o dzieło.

W art. 22 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw dokonano zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie ze wskazanym powyżej art. 22 dodano m.in. w art. 36 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ust. 17, wprowadzający obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS.

Obowiązkiem takim objęci zostali płatnicy składek oraz osoby fizyczne zlecające dzieło. Obowiązek poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie dotyczyć każdej umowy o dzieło, ale tylko w przypadku gdy umowa taka zostanie zawarta z osobą z którą ww. (tj. płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło) nie pozostaje w stosunku pracy oraz jeżeli w ramach tej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Obowiązku takiego będzie trzeba dopełnić w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o dzieło.

Nałożony na przedsiębiorców powyższym przepisem obowiązek dotyczy jedynie zgłaszania umów o dzieło. Obecnie co do zasady od umów o dzieło nie wymaga się odprowadzania składek na ZUS (za wyjątkami opisanymi w ustawie) i w związku z wprowadzonymi zmianami w dalszym ciągu nie przewiduje się nałożenia takiego obowiązku, pomimo wprowadzonej konieczności zgłoszenia takiej umowy. Jak wyjaśniła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg w wywiadzie dla Polskiego Radia: „Tarcza Antykryzysowa to wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników. Działania pomocowe przewidują m.in. wypłatę świadczenia dla umów zlecenia i umów o dzieło. I stąd wynika potrzeba zarejestrowania tych umów”.