Reprezentowanie spółki uregulowane w KSH jest pojęciem szerszym niż działania prokurenta, których ramy zakreśla KC. Spółka może bowiem działać samodzielnie – wówczas znajdują zastosowanie przepisy dotyczące reprezentacji spółki, czyli normy określające w jakim składzie osobowym powinny być dokonywane czynności prawne – lub przez pełnomocnika. Szczególnym rodzajem pełnomocnictwa jest prokura uregulowana w art. 1091-10910 KC. Jeśli spółka działa samodzielnie, wystarczy by reprezentował ją członek zarządu z jednym prokurentem, niezależnie od tego czy działając w charakterze pełnomocnika prokurent ten może działać samodzielnie czy też jedynie wspólnie z innym prokurentem jako prokurenci łączni.

Powyższa stanowisko zaprezentował Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 9 grudnia 2020 r., sygn. V CSK 92/20, na gruncie stanu faktycznego, w którym do składania oświadczeń za spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością upoważnieni byli dwaj członkowie jej zarządu łącznie lub jeden z nich razem z prokurentem. W spółce powołano natomiast dwóch prokurentów łącznych. Spółka zawarła umowę z kontrahentem, która została podpisana przez członka zarządu i jednego z prokurentów łącznych. Wątpliwości wywołała kwestia, czy członek zarządu mógł działać tylko z jednym z prokurentów łącznych, tj. zagadnienia prawne wynikające z art. 205 KSH i art. 1094 KC, a dotyczące skuteczności czynności prawnej dokonanej przez członka zarządu razem z prokurentem uprawnionym do działania wyłącznie z innym prokurentem w ramach reprezentacji łącznej w spółce.

Sąd Najwyższy powołując się na wcześniejsze stanowiska Sądu Najwyższego w postanowieniu z dnia 5 lipca 2013 r., (IV CZ 64/13) oraz w uchwale z dnia 27 kwietnia 2001 r., (III CZP 6/01, OSNC 2001, nr 10, poz. 148) wskazał, iż jest możliwe, aby w imieniu spółki działał członek jej zarządu wraz z prokurentem, któremu udzielono prokury łącznej.