Od 1 lipca 2021 r. w całej Unii Europejskiej ma obowiązywać Unijny Certyfikat Covid, który potwierdzać będzie zaszczepienie przeciw Covid-19, przejście choroby lub aktualny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

W przypadku osób zaszczepionych, certyfikat z internetowego konta pacjenta mogą pobrać ci którzy otrzymali pełne szczepienie. Jest ważny od 14. dnia do 365. dnia od podania ostatniej dawki szczepionki.

W przypadku ozdrowieńców, mogą oni pobrać certyfikat, który będzie ważny od 11 do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR.

Osoby, które wykonały test na wykrycie obecności wirusa SARS-CoV-2 również będą mogły pobrać taki certyfikat, jednakże jest on ważny tylko 48 godzin.

Jednolity dokument ma ułatwić swobodne podróżowanie wewnątrz Unii Europejskiej bez konieczności odbywania kwarantanny. Należy jednak mieć na uwadze, że ostatecznie o regulacjach dotyczących wjazdu do poszczególnych krajów decydują władze państw, dlatego zasady w różnych krajach mogą się między sobą nieznacznie różnić.

Unijny Certyfikat Covid znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji Obywatel lub mojeIKP. Można również poprosić o wydanie go w formie papierowej w placówce, która wykonywała szczepienie.