W nawiązaniu do naszego artykułu opublikowanego w dniu 30 lipca 2020 r., przedstawiamy kolejne informacje związane z tematyką e-paragonów i kas fiskalnych online.

Celem zachęcenia przedsiębiorców do przechodzenia na nowocześniejszy typ urządzeń w art. 32 pkt 2) ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, legislator dokonał zmiany brzmienia art. 145a ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (zwaną dalej jako: „ustawa o podatku VAT”) polegającej na tym, że w przypadku zwykłych kas rejestrowych z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii zastosowania nie będzie miał art. 111 ust. 3a pkt 1 lit b) ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony. W ten sposób możliwość wystawienia e-paragonu została ograniczona jedynie do przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych online. Kasy fiskalne online – w przeciwieństwie do tych tradycyjnych – umożliwiają połączenie oraz przesyłanie danych takich jak raporty dobowe, paragony fiskalne i dokumenty niefiskalne do Centralnego Repozytorium Kas.

Powstaje jednak pytanie czy każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do wymiany swojej kasy na kasę fiskalną online?

Aby się tego dowiedzieć należy sięgnąć do art. 145b ustawy o podatku VAT. Zgodnie z jego treścią z nowych typów urządzeń korzystać już muszą od dnia 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorcy zajmujący się:

  • świadczeniem usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
  • sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

Natomiast do wdrożenia nowego typu kas do dnia 30 czerwca 2020 r. zobowiązani są przedsiębiorcy:

  • świadczący usługi zw. z wyżywieniem wyłącznie świadczonym przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
  • zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Do dnia 31 grudnia 2020 r. do wdrożenia nowego typu kas zobowiązani są ci używający kas przy świadczeniu usług:

  • fryzjerskich,
  • kosmetycznych i kosmetologicznych,
  • budowlanych,
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • prawniczych,
  • związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Ponadto już możemy zaobserwować wprowadzanie e-paragonu również przez niektóre stacje benzynowe i spodziewać się ich wprowadzenia przez przedsiębiorców z wyszczególnionych branż w kolejności, w której zobowiązani oni zostali przez ustawodawcę do wdrożenia opisywanych urządzeń.