Jak w ostatnim czasie słusznie przypomniał szef Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys – środki przekazane w formie subwencji finansowej nie podlegają zajęciu komorniczemu. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że tarcza PFR jest aktualnie najważniejszym programem pomocowym realizowanym przez PFR jako część rządowej Tarczy Antykryzysowej. Jej głównym celem jest wsparcie finansowe przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku epidemii COVID-19. Pomoc skierowana jest do sektora mikroprzedsiębiorstw, małych, średnich i dużych firm. Jej wartość to ok. 100 mld zł. 

Zgodnie z brzmieniem przepisów, środki pochodzące z udzielonego przedsiębiorcom wsparcia finansowego nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Wszystkie pieniądze, które przedsiębiorca otrzymuje na wskazany przez niego numer rachunku bankowego, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego. Oczywiście rachunek ten nie może być przypadkowy – powinien być to podstawowy rachunek danego przedsiębiorcy, który jest zgłoszony do Urzędu Skarbowego na podstawie odpowiednich przepisów.

Jedynym wyjątkiem, jest sytuacja gdy egzekwowana wierzytelność powstała w związku z naruszeniem zasad, na których udzielono przedsiębiorcy takiego wsparcia.