4 maja br. Krajowa Rada Doradców Podatkowych skierowała do Ministerstwa Rozwoju pismo informujące, że niektóre zapisy w ramach wsparcia z Tarczy Finansowej eliminują część przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej z szans na ubieganie się o subwencje. Pismo jest efektem sygnałów kierowanych do KRDP przez firmy, których wnioski o subwencje zostały odrzucone z uwagi na to, że procedura weryfikacyjna przychodów zakończyła się negatywnie.

Problem w szczególności dotyka przedsiębiorstw, które rozliczają się kwartalnie. Takie firmy, powinny złożyć deklarację kwartalną do 25 dnia miesiąca następującego po danym kwartale, czyli za drugi kwartał odpowiednio do 25 lipca 2020 r. Dopiero po tym terminie będą uprawnione do ubiegania się o pomoc w ramach programu PFR. W efekcie, po pozytywnym rozpatrzeniu ich wniosków, pomoc uzyskać będą mogły najwcześniej na koniec lipca 2020 r.

Drugą grupę przedsiębiorstw, które otrzymały decyzje odmowne stanowią te firmy, które w obrocie gospodarczym stosują mechanizm zaliczek. Pobranie zaliczki powoduje obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej i odprowadzenia VAT. W rejestrze VAT zaliczka pojawia się zatem zupełnie w innym momencie niż rzeczywista sprzedaż. Tymczasem datą sprzedaży towarów i usług jest data dostarczenia towaru lub wykonania usługi i według tych dat liczony jest rzeczywisty obrót w przedsiębiorstwie.

Jak wskazuje przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, obecne zapisy uniemożliwiają wielu przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji skorzystanie z narzędzi pomocowych w czasie, gdy pomoc mogłaby im zapewnić przetrwanie na rynku.