Zgodnie z art. 15zzd ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, mikroprzedsiębiorcy mogli złożyć do końca czerwca do powiatowych urzędów pracy wnioski o jednorazowe pożyczki do wysokości 5.000,00 zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. Warunkiem uzyskania pożyczki jest założenie działalności przed dniem 1 kwietnia 2020 r.

Zgodnie z tarczą 1.0 uchwaloną w dniu 31 marca 2020 r., umorzenie mikropożyczki było uzależnione od spełnienia dwóch warunków:

  • od utrzymania zatrudnienia przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia,
  • od utrzymania prowadzenia działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia jej udzielenia oraz złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o jej umorzenie w terminie 14 dni po upływie 3 miesięcy od dnia jej udzielenia.

Jednakże ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, tzw. „tarcza 4.0”, której przepisy weszły w życie w dniu 24 czerwca 2020 r., zmieniła dotychczasowe brzmienie art. 15 zzd ust. 7, zgodnie z którym: „Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki”. Oznacza to, że tarcza antykryzysowa 4.0 zwolniła przedsiębiorcę z obowiązku złożenia wniosku o umorzenie mikropożyczki. Usunięto bowiem zdanie, zgodnie z którym we wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca oświadcza, że prowadził działalność gospodarczą przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. W związku z powyższym, mikropożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu automatycznie, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, a złożenie wniosku nie jest już konieczne.