Zgodnie z nowymi przepisami tarczy antykryzysowej, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, wysokość odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego wypłacanego przez tego pracodawcę pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, została obniżona.

Maksymalna odprawa została ograniczona do dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W 2020 r. wynosi ono 2.600 zł brutto, co oznacza, że pracownik może uzyskać maksymalnie 26.000 zł odprawy.

Ograniczenie to ma również zastosowanie w przypadku wypowiedzenia albo rozwiązania umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, umowy o dzieło albo w związku z ustaniem odpłatnego pełnienia funkcji, z wyłączeniem umowy agencyjnej.

Ponadto, obniżona wysokość odprawy obowiązywać będzie tylko jeśli u pracodawcy wystąpił spadek obrotów gospodarczych (co oznacza spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym, nie mniej niż o 15% lub nie mniej niż o 25%, w zależności od wybranego okresu) lub wystąpił istotny wzrost funduszu wynagrodzeń (co oznacza zwiększenie ilorazu kosztów wynagrodzeń pracowników).

Podsumowując, wypłata niższych odpraw będzie możliwa wyłącznie w okresie epidemii oraz tylko u przedsiębiorców, których bezpośrednio dotknęły ekonomiczne skutki epidemii.