W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie czy upadłość przedsiębiorstwa tworzy obowiązek zwrotu pomocy publicznej uzyskanej w związku z pandemią COVID-19.

Na wstępie zaznaczyć należy to, że zwrot uzyskanej pomocy zależeć będzie w głównej mierze od programu, w ramach którego przyznana została taka pomoc. Przy czym zwracamy szczególną uwagę na to, że konieczność zwrotu pomocy publicznej może być także określona w umowach z beneficjentem.

Dotychczas przedsiębiorca mógł skorzystać z 3 rodzajów pomocy publicznej, tj. tarczy finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw, tarczy finansowej PFR dla dużych przedsiębiorstw oraz pomoc dla przedsiębiorców w ramach tzw. tarcz antykryzysowych.

  • Mały i średni przedsiębiorca

Jak wynika z treści decyzji Komisji Europejskiej z dnia 27 kwietnia 2020 r. (State Aid SA.56996 (2020/N) – Poland), na mocy której zatwierdzony został program pomocy dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw, 100% przekazanych subwencji należy zwrócić w przypadku, gdy wobec przedsiębiorcy zostanie ogłoszona upadłość (także w przypadku otwarcia likwidacji spółki w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych).

  • Duży przedsiębiorca

W przypadku dużych przedsiębiorców sytuacja wygląda odmiennie. Tutaj ogłoszenie upadłości nie powoduje konieczności zwrotu otrzymanych subwencji. Wynika to bowiem między innymi z decyzji Komisji Europejskiej z dnia 29 maja 2020 r. (State Aid SA.57054 (2020/N) – Poland) zatwierdzającej program finansowego wsparcia dla dużych przedsiębiorstw, w której to nie zawarto warunku odnoszącego się do zwrotu uzyskanej pomocy. Co więcej, wskazać należy, że konieczność zwrotu takiej pomocy nie wynika ponadto z przepisów polskiego prawa.

  • Pomoc w ramach tarcz antykryzysowych

Tutaj również w uregulowaniach tarcz antykryzysowych brak jest uregulowań dotyczących konieczności zwrotu uzyskanej pomocy w przypadku ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorcę.