Uchwalona przez Sejm w dniu 14 maja 2020 r. tzw. Tarcza 3.0 poza reakcją na aktualne problemy związane z panującym wirusem SARS-CoV-2 wprowadziła również istotne zmiany w zakresie możliwości zawierania umów przenoszących własność nieruchomości, ściślej –  w zakresie przewłaszczenia na zabezpieczenie.

Zgodnie z art. 1 powyższej specustawy, wprowadzającym do Kodeksu Cywilnego art. 379k.c., umowa „w której osoba fizyczna zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości służącej zaspokojeniu jej potrzeb mieszkaniowych w celu zabezpieczenia roszczeń wynikających z tej lub innej umowy niezwiązanej bezpośrednio z działalnością gospodarczą…” jest nieważna, jeśli:

  1. „wartość nieruchomości jest wyższa niż wartość zabezpieczanych tą nieruchomością roszczeń pieniężnych powiększonych o wysokość odsetek maksymalnych za opóźnienie od tej wartości za okres 24 miesięcy lub
  2. wartość zabezpieczanych tą nieruchomością roszczeń pieniężnych nie jest oznaczona lub
  3. zawarcie tej umowy nie zostało poprzedzone dokonaniem wyceny wartości rynkowej nieruchomości dokonanej przez biegłego rzeczoznawcę.”

Celem przytoczonego przepisu jest niewątpliwie ochrona osób fizycznych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, wobec których często konstrukcja przewłaszczenia na zabezpieczenie była nadużywana przez wierzycieli.