W dniu 23 czerwca 2020 r. została ogłoszona ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (tarcza antykryzysowa 4.0), która wprowadziła następujące zmiany w zakresie Prawa zamówień publicznych:

 

  • ZMIANA SPOSOBU WSZCZĘCIA POSTĘPOWANIA (art. 49)usunięto konieczność wszczęcia postępowania w trybie przetargu nieograniczonego poprzez zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie zamawiającego. Od dnia 24 czerwca 2020 r. pozostał jedynie wymóg zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu na stronie internetowej.
  • BRAK OBOWIĄZKU ŻĄDANIA WADIUM (art. 77 pkt 24) – od dnia 1 lipca 2020 r. również w przypadku zamówień o wartości równej lub przekraczającej „progi unijne” żądanie przez zamawiającego od wykonawców wniesienia wadium pozostaje fakultatywne (do tej pory było obligatoryjne).
  • WPROWADZENIE OBOWIĄZKU DOKONYWANIA PŁATNOŚCI CZĘŚCIOWYCH LUB UDZIELENIA ZALICZKI (art. 77 pkt 24) zamawiający zobowiązany jest do płatności wynagrodzenia w częściach, po wykonaniu części umowy w sprawie zamówienia publicznego, lub udzielenia zaliczki na poczet wykonania zamówienia, w przypadku umów w sprawie zamówienia publicznego zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy. W tym przypadku zamawiający powinien określić w umowie procent wynagrodzenia wypłacanego za wykonanie poszczególnych jej części, jednak procentowa wartość ostatniej części wynagrodzenia nie może wynosić więcej niż 50% wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, a ponadto zaliczka nie może być mniejsza niż 5% wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy. Co więcej, w przypadku, o którym mowa w art. 143a ust. 1 PZP, zamawiający może wskazać w specyfikacji istotnych warunków zamówienia procentową wartość ostatniej części wynagrodzenia, która nie może wynosić więcej niż 50% wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy. Zmiana ta weszła w życie w dniu 1 lipca 2020 r.
  • ZMNIEJSZENIE WARTOŚCI ZABEZPIECZENIA NALEŻYTEGO WYKONANIA UMOWY (art. 77 pkt 24) – od dnia 1 lipca 2020 r. zabezpieczenie nie może przekraczać 5% ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy (do tej pory wartość ta nie mogła przekraczać 10%). Można żądać zabezpieczenia o wartości 10%, ale tylko wówczas, jeśli będzie to uzasadnione przedmiotem zamówienia lub wystąpieniem ryzyka związanego z realizacją zamówienia, co zamawiający powinien opisać w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
  • MOŻLIWOŚĆ CZĘŚCIOWEGO ZWROTU ZABEZPIECZENIA (art. 77 pkt 24) – od dnia 1 lipca 2020 r. Zamawiający może dokonać częściowego zwrotu zabezpieczenia należytego wykonania umowy po wykonaniu części zamówienia, jeżeli przewidzi taką możliwość w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.