Największy program pomocowy, o którym pisaliśmy już w ramach Prawo News, otrzymał formalną zgodę Komisji Europejskiej. Informację tę potwierdził premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PFR Paweł Borys. Oznacza to, że największy program pomocy, którego uruchomienie zapowiedział rząd, o wartości ok. 75 mld złotych, ma wreszcie zacząć trafiać do mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

 

O głównych założeniach programu pisaliśmy już na naszych łamach. Chodzi o mechanizm obsługiwany przez Polski Fundusz Rozwoju, który ma oparcie w art. 21a. ust. 1 ustaw y z dnia 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju (Dz. U. 2019 poz. 1572, z dnia 21 sierpnia 2019 r., z późn. zm.), znowelizowanej ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju, zgodnie z którym Rada Ministrów, w związku ze skutkami COVID-19, może powierzyć Polskiemu Funduszowi Rozwoju S.A. z siedzibą w Warszawie realizację rządowego programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego, w tym w formie bezzwrotnej.

Przypomnijmy, że beneficjentem mają być m.in. przedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej 1 pracownika z wyłączeniem właściciela oraz nie więcej niż 9 pracowników, a ich roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro oraz którzy odnotowują spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19 (spadek sprzedaży towarów lub usług w rozumieniu art. 15g ust. 9 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374, 567 i 568). Nadto wymaga się, by wobec przedsiębiorstwa nie zostało otwarte postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne albo nie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne. Ponadto przedsiębiorca musiał prowadzić działalność na koniec ubiegłego roku oraz nie zalegać z podatkami oraz składkami do ZUS. 25% wartości subwencji jest bezzwrotna pod warunkiem kontynuowania działalności w ciągu 12 miesięcy od jej udzielenia. Ponadto dodatkowe 50% subwencji jest bezzwrotne w zależności od poziomu utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. W przypadku zmniejszenia zatrudnienia procent zwrotu subwencji jest odpowiednio wyższy, co stanowi silny bodziec dla beneficjentów do utrzymywania miejsc pracy.