Spis wierzytelności obejmuje wierzytelności osobiste w stosunku do dłużnika powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Umieszczenie wierzytelności w spisie wierzytelności określa sumę, z którą wierzyciel uczestniczy w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

 

W postępowaniu układowym oraz postępowaniu sanacyjnym, w terminie dwóch tygodni od dnia obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym uczestnicy postępowania mogą złożyć do sędziego-komisarza sprzeciw co do umieszczenia wierzytelności w spisie wierzytelności. W powyższym terminie dłużnik lub wierzyciel, który nie został umieszczony w spisie wierzytelności, może złożyć także sprzeciw co do pominięcia wierzytelności w spisie wierzytelności.

 

Sędzia-komisarz, zastępca sędziego-komisarza lub wyznaczony sędzia rozpoznaje sprzeciw na posiedzeniu niejawnym w terminie dwóch miesięcy od dnia jego wniesienia, przy czym warto podkreślić, iż jest to termin instrukcyjny, który w praktyce bywa często przekraczany.

 

W postępowaniu układowym oraz sanacyjnym po upływie terminu do złożenia sprzeciwu, a w przypadku jego złożenia – po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie sprzeciwu, sędzia-komisarz zatwierdza spis wierzytelności.

 

Warto podkreślić, iż informację o sporządzeniu spisu wierzytelności zamieszcza się w obwieszczeniu, które publikuje się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Nie doręcza się wierzycielom ani samego spisu, ani nawet informacji o jego sporządzeniu. W przeciwieństwie do postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości, gdzie syndyk informuje wierzycieli o ogłoszeniu upadłości i otwarciu terminu na formalne zgłoszenie wierzytelności.

 

W przypadku postępowania restrukturyzacyjnego wierzyciel, jeśli liczy się z koniecznością wniesienia sprzeciwu co do treści samego sprzeciwu, ewentualnie co do pominięcia go w treści tego dokumentu, zmuszony jest śledzić bieżące wpisy w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Od daty publikacji obwieszczenia biegnie termin na wniesienie sprzeciwu. Przegapienie publikacji ogłoszenia może zamknąć drogę wierzycielowi do skutecznej ochrony jego praw w zakresie przysługującej mu wierzytelności wobec podmiotu, w stosunku do którego toczy się restrukturyzacja.