Okoliczności związane z pandemią koronawirusa wpłynęły w większym lub mniejszym stopniu na sytuację ekonomiczną i finansową wszystkich podmiotów prawa. W niecodziennym położeniu znaleźli się kredytobiorcy, bowiem część z nich straciła pracę lub otrzymuje niższe wynagrodzenie.

Ograniczenia wywołane stanem związanym z COVID-19 odcisnęły piętno na sytuacji finansowej kredytobiorców. W związku z powyższym ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 wprowadziła m. in. regulacje w zakresie instytucji „wakacji kredytowych”. Terminem „wakacje kredytowe” definiowane jest uprawnienie kredytobiorcy pozwalające mu na wnioskowanie o możliwość odroczenia płatności rat kapitałowo-odsetkowych. Na mocy przepisów zawartych w tarczy 4.0, w określonych wypadkach, bank jest zobowiązany do udzielenia „wakacji kredytowych”.

Zgodnie z brzmieniem art. 31fa ust. 1 u.COVID-19 na wniosek kredytobiorcy kredytodawca zawiesza wykonanie:

  1. umowy o kredyt konsumencki w rozumieniu ustawy z 12.05.2011 r. o kredycie konsumenckim albo
  2. umowy o kredyt hipoteczny w rozumieniu ustawy z 23.03.2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, albo
  3. umowy o kredyt w rozumieniu art. 69 ustawy z 29.08.1997 r. – Prawo bankowe – jeżeli kredytobiorcą jest konsument w rozumieniu art. 221 ustawy z 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny.

Oprócz wskazanych wyżej podmiotów „wakacje kredytowe” przysługują również kredytobiorcy, który po dniu 13 marca 2020 r. utracił pracę lub inne główne źródło dochodu. Wniosek o zawieszenie umowy składa się na trwałym nośniku, a w jego treści obligatoryjnie podaje się oznaczenie kredytobiorcy, oznaczenie kredytodawcy, oznaczenie umowy o kredyt, wskazanie wnioskowanego okresu zawieszenia umowy oraz  oświadczenie kredytobiorcy, że po dniu 13 marca 2020 r. utracił on pracę lub inne główne źródło dochodu. Oświadczenie, o którym mowa powyżej, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Z treści przepisów wynika, że okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania, okres ten oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia wykonywania umowy. Podkreślenia wymaga fakt, iż w okresie zawieszenia wykonywania umowy nie są naliczane odsetki ani pobierane opłaty.